2021

W rozpoczynający się rok 2021 weszliśmy w dalszym ciągu z ograniczeniami spowodowanymi pandemią Covid-19. Nadzieję na poprawę budziło opracowanie szczepionki, która od poczatku roku była dostępna dla kolejnych grup wiekowych. Ksiądz Proboszcz ustalił pewne stałe elementy życia parafii:

• W niedziele i święta Msze św. bez zmian – o 7.30, 10.30 i 16.00

• W dni powszednie Msza św. w poniedziałek, środę i piątek wieczorem (17.00, a od kwietnia do września 18.00 ), a we wtorek, czwartek i sobotę rano (7.00)

• W każdą sobotę wieczorem dodatkowa Msza św. z niedzieli, tak samo w dni poprzedzające święta obowiązkowe

• w każdy drugi piątek miesiąca Msza św. za zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych, poprzedzona modlitwami i koronką do Bożego Miłosierdzia

• w każdy piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja od 15.00 do 17.00, a od kwietnia do końca września od 16.00 do 18.00

• w pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja od 15.00 do 17.00, a od kwietnia do końca września od 16.00 do 18.00

• w pierwszy piątek miesiąca nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa

• w pierwszą sobotę miesiąca nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za wszystkie zniewagi (Pięć Pierwszych Sobót).

• w pierwszą środę miesiąca nabożeństwo ku czci Przeczystego Serca św. Józefa, a po nim uwielbienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie zakończone indywidualnym błogosławieństwem.

• w pierwszą sobotę miesiąca odwiedziny u chorych, którzy nie mogą udać się do kościoła, możliwość spowiedzi i Komunii św. dla nich

• składka z każdej trzeciej niedzieli miesiąca przeznaczona na potrzeby inwestycyjne parafii, a styczniowa na sprzątanie i kwiaty do kościoła.

Styczniowe nabożeństwo ku czci św. Józefa przypadło w uroczystość Trzech Króli i miało charakter wspólnego ze scholą kolędowania przy Żłóbku.

24 stycznia przypadła Niedziela Słowa Bożego. Na wszystkich Mszach św. homilie wygłosił paulista ks. Bogusław Laskowski, a o 15.00 przeprowadził warsztaty dotyczące czytania Pisma Świętego. Od 11 do 28 stycznia mimo wcześniejszych obaw udało sie przeprowadzić wizytę duszpasterską w domach parafian, z zachowaniem zasad wynikających z reżimu sanitarnego.

Od 31 stycznia do 14 lutego odbywało się w naszej parafii Nabożeństwo Czterdziestogodzinne, którego pokutny i ekspiacyjny charakter przygotowuje wiernych do okresu Wielkiego Postu. W ciągu tych trzech tygodni było wiele okazji do adoracji i modlitwy indywidualnej przed Najświętszym Sakramentem.

17 lutego od posypania głów popiołem rozpoczęliśmy Wielki Post. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbywało się w każdy piątek i niedzielę, a Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę Wielkiego Postu. Dodatkowa Komunia św. poza Mszą św. została przeniesiona na godz. 14.40.

Ze względu na kolejną falę wzrostu zachorowań na Covid-19 zamiast tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych parafianie zostali zaproszeni do udziału w nowennie przed uroczystością św. Józefa. Od 10 marca przez 9 kolejnych dni codziennie odbywała się Msza św. z kazaniem, a po niej litania i modlitwy do św. Józefa. W uroczystość św. Józefa zakończyły się te nietypowe rekolekcje. Do uzyskania odpustu zupełnego za udział w rekolekcjach trzeba było w wybranym przez siebie czasie trzy razy uczestniczyć we Mszy św. z nauką. Również spowiedź wielkanocna została zaplanowana na kilka dni, aby uniknąć dużego gromadzenia się wiernych.

Przed Niedzielą Palmową ogłoszony został dodatkowy termin spowiedzi i Komunii św. dla osób starszych i obłożnie chorych. W samą Niedzielę Palmową miało miejsce tradycyjne święcenie palm na wszystkich Mszach św.

W ramach wsparcia charytatywnego w sklepach zostały wystawione kosze, w których parafianie składali dary żywnościowe. Paczki świąteczne zostały przygotowane przez p. Łapów i dostarczone przed świętami do osób samotnych, chorych i potrzebujących. Pomocą objęto blisko 20 rodzin.

25 marca w uroczystość Zwiastowania NMP jak co roku była możliwość rozpoczęcia duchowej adopcji dziecka poczętego, polegającej na trwającej przez dziewięć miesięcy modlitwie w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki oraz w intencji jego rodziców. Osoby chętne do podjęcia tej formy duchowego wsparcia złożyły stosowną deklarację.

Przed Wielkanocą kolejny raz zaostrzono reżim sanitarny ze względu szczyt trzeciej fali pandemii. W naszym kościele jednocześnie mogło przebywać 10 osób. Z tego powodu ksiądz Proboszcz podjął decyzję, że wszystkie Msze św. i nabożeństwa w Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny oraz poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będą przed kościołem przy ołtarzu polowym, a jedynie adoracje Pana Jezusa w Ciemnicy i w Grobie Pańskim wewnątrz kościoła. Odwołana też została procesja w czasie Rezurekcji. Aby umożliwić wiernym bezpieczny udział we Mszy św. wprowadzona została dodatkowa Msza św. o 9.00 w Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny i niedzielę Bożego Miłosierdzia. Przypadająca 11 kwietnia niedziela Miłosierdzia Bożego poprzedzona była nowenną do Miłosierdzia Bożego, a w samą uroczystość o 15.30 modliliśmy się podczas specjalnego nabożeństwa.

Między początkiem roku a Wielkanocą w świątyni i wokół niej cały czas trwały prace remontowe. Poprawione zostało nagłośnienie, oświetlenie i instalacja elektryczna, wymienione klęczniki przy ławkach i poprawione schody na chór ze względów bezpieczeństwa. Poważne prace zostały wykonane na strychu kościoła, gdzie trzeba było poprawić mocowania krokwi, belek, płatwi, jętek i dołożyć kilka wiatrownic oraz dokończyć wymianę mocowania blachy dachowej z gwoździ na wkręty. Po zakończeniu tych robót docieplono dodatkową warstwą izolacyjną całe sklepienie kościoła. Rozpoczęły się także prace projektowe nad nowym marmurowym ołtarzem i ambonką.

Wraz z początkiem maja rozpoczęły się nabożeństwa majowe. Miesiąc ten jak zwykle obfitował w uroczystości – 3 maja wielbiliśmy Maryję Królową Polski, 9 maja wspominaliśmy św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej, a 13 maja Najświętszą Maryję Pannę z Fatimy. W tym dniu odmówiliśmy Różaniec o łaskę nawrócenia dla nas i całego świata.

Na trzecią niedzielę maja ustalony został termin I Komunii św., do której 12 uczniów klasy III przygotowywało się od kilku miesięcy. Poświęcenie różańców dla nich odbyło się 27 września 2020 r., poświęcenie medalików 8 grudnia 2020, poświęcenie świec 2 lutego 2021 a poświęcenie książeczek 21 lutego 2021. Nad całością przygotowań czuwał katecheta p. Robert Śmietana, wspierany przez wychowawczynię klasy, p. Lidię Nalepę. Rodzice zadbali o przygotowanie kościoła i złożyli dar ołtarza – kapę do nabożeństw maryjnych. Do sakramentu pokuty dzieci przystąpiły 15 maja w trzech grupach ze względu na obostrzenia sanitarne, a Msza św. komunijna odbyła się 16 maja o godz. 11.00. Radość z tej uroczystości przedłużona była na „biały tydzień”, a w kolejną niedzielę 23 maja odbyła się Msza św. w rocznicę I Komunii św. dla dzieci z kl. IV.

3 czerwca przypadła uroczystość Bożego Ciała. Po raz pierwszy w historii parafii procesja eucharystyczna wyszła poza plac przykościelny i po Mszy św. o 10.30 udaliśmy się na wiejskie drogi od kościoła do nowej remizy strażackiej. Rozlokowane po drodze ołtarze przygotowali kolejno: rodzice i młodzież przygotowująca się do bierzmowania, Róża mężczyzn, Róże kobiet i strażacy OSP Polanka. W procesji wzięły udział dzieci w strojach komunijnych, dzieci sypiące kwiaty, Liturgiczna Służba Ołtarza i tłum parafian. Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim za żywe świadectwo wiary, a od remizy do kościoła monstrancja z Hostią została przewieziona przez wóz strażacki. Przez całą oktawę Bożego Ciała odbywały się procesje wokół kościoła połączone z nabożeństwem czerwcowym. Na zakończenie odbyło się tradycyjne święcenie wianków z kwiatów i ziół leczniczych oraz błogosławienie małych dzieci.

W niedzielę 6 czerwca miały miejsce obchody 25 rocznicy święceń kapłańskich księdza Proboszcza Wojciecha Nitki. Kwiaty i życzenia z tej okazji złożyli przedstawiciele wsi, Rady Parafialnej, grup i wspólnot oraz wszystkich parafian. W tym dniu rozpoczęła także działalność grupa Apostolatu Margaretka, modląca się codziennie w intencji księdza Proboszcza. Grupa zawiązała się z inicjatywy p. Haliny Pasternak, która zadbała również o stronę formalną i sprowadziła z Medjugorie specjalne różańce dla członkiń. 11 czerwca w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. i nabożeństwie czerwcowym odnowiliśmy Akt poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Z dniem 19 czerwca 2021 roku Metropolita Krakowski odwołał udzieloną w Archidiecezji Krakowskiej dyspensę od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej. To znaczy, że od niedzieli 20 czerwca „(…) wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane”. Na tę decyzję wpłynął zdecydowany spadek liczby zachorowań oraz szeroka dostępność szczepień przeciw Covid-19 dla wszystkich dorosłych i starszych nastolatków.

Pod koniec miesiąca praca duszpasterska ogniskowała się wokół odpustu parafialnego. Od czwartku 24 czerwca rozpoczęło się modlitewne przygotowanie poprzez Msze św. w porządku niedzielnym oraz nabożeństwo ku czci św. Jana Chrzciciela. W piątek dodatkowo modlitwą zostali objęci uczniowie, nauczyciele i rodzice ze względu na zakończenie trudnego roku szkolnego, a wieczorem odbyła się Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. W sobotę do modlitwy zostali włączeni uczniowie kl. VII i VIII, przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Sam odpust przypadł na niedzielę 27 czerwca. Sumę odpustową poprowadził i kazanie wygłosił ks. Maciej Ścibor, dyrektor Domu Rekolekcyjnego na Śnieżnicy. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła, a po południu nabożeństwo ku czci św. Jana Chrzciciela. Takie nabożeństwo będzie odprawiane 24 dnia każdego miesiąca jako szczególne uczczenie patrona parafii i okazja do modlitwy w różnych intencjach za jego wstawiennictwem. Zapisane na kartkach prośby można przez cały miesiąc wkładać do specjalnej skrzynki.

Przy okazji odpustu ksiądz Proboszcz przekazał także radosną nowinę, że 25 czerwca 2022 o godz. 16.00 ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski uroczyście dokona poświęcenia naszej świątyni. Stanie się to w 30 rocznicę pobłogosławienia kościoła, który wtedy był kaplicą filialną parafii Narodzenia NMP w Myślenicach.

W ramach pomocy potrzebującym przeprowadzona została zbiórka do puszek dla poszkodowanych w wielkim pożarze we wsi Nowa Biała. Tragedia wielu mieszkańców tej wioski odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Wspomnieć należy także, że w I półroczu tego roku dwukrotnie organizowana była pomoc dla mieszkańców wsi – składkę z niedzieli 7 lutego ksiądz Proboszcz przeznaczył na wsparcie dla rodziny chorego p. Dariusza Wilka, a na początku lipca odbyła się składka do puszek na leczenie i rehabilitację Emilki, uczennicy pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Polance.

W okresie od Wielkanocy do odpustu parafialnego bardzo dużo działo się wewnątrz i wokół kościoła. Do najważniejszych prac remontowych zaliczyć trzeba naprawę odwodnienia budynku, co otwarło możliwość prac przy adaptacji dawnej kotłowni i składu węgla na salę spotkań dla młodzieży oraz wymianę oświetlenia kościoła. Uporządkowana została zieleń, wymieniona ziemia przy ogrodzeniu i zrobione nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów.

Na placu przed kościołem pojawiło się 20 ławek i zaraz po białym tygodniu Msze św. odprawiane były na zewnątrz lub w sali domu parafialnego, a wewnątrz świątyni trwało osadzanie nowego marmurowego ołtarza i ambonki, renowacja płaskorzeźby św. Jana Chrzciciela, czyszczenie stolarki, wymiana drewnianych elementów bocznych ołtarzy, malowanie ścian i odnowienie posadzki. Zostały również zamontowane dwie płaskorzeźby – w ambonce przedstawiająca Jezusa Dobrego Pasterza, a w ołtarzu Ostatnią Wieczerzę. Wszystkie roboty zakończyły się przed odpustem. Ksiądz Proboszcz gorąco podziękował wszystkim wspierającym te prace duchowo i materialnie, a szczególnie p. Stanisławowi Batko – głównemu sponsorowi ołtarza i ambonki, p.Edwardowi Wojtycy i całej Firmie Transportowej „Editras” za bezpłatne wykonanie prac ziemnych, p. Piotrowi Bartel i firmie „Virax” za darmowe dostarczanie materiałów budowlanych i farb, p. Janowi Ziębie za wykonanie wszystkich prac hydraulicznych, p. Piotrowi Mitana za wykonanie i ofiarowanie bocznych ołtarzy, p. Wiesławowi Fijał z całą ekipą stolarzy, p. Jarosławowi Wołkowi za cierpliwe, fachowe i solidnie wykonane wszystkie prace, p. Pawłowi Wołkowi, Marzenie i Janowi Chorążak i swojej Mamie za wszelką pomoc.

W lipcu rozpoczęła się w całej Polsce Nowenna Tygodni przed uroczystością beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Codziennie na Mszy św. odczytywane były krótkie cytaty z jego pism, a przez 9 kolejnych sobót 15 minut przed wieczorną Mszą św. wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu modliliśmy się jedną tajemnicą różańca dziękując Bogu za posługę Prymasa Tysiąclecia. Sama uroczystość beatyfikacji jest zaplanowana na 12 września i odbędzie się w Warszawie.

25 lipca we wspomnienie św. Krzysztofa patrona kierowców po każdej Mszy św. tradycyjnie odbyło się poświęcenie pojazdów mechanicznych. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP na każdej Mszy św. ksiądz Proboszcz dokonał poświęcenia kwiatów i ziół, a 26 sierpnia w uroczystość NMP Częstochowskiej po Mszy św. nastąpiło odnowienie Aktu zawierzenia narodu polskiego Matce Bożej.

29 sierpnia odbyły się dożynki parafialne. Msza św. dziękczynna za zbiory odbyła się o godz. 10.30. Mieszkańcy wsi przynieśli przed ołtarz chleb i symboliczny kosz z płodami ziemi, przystrojony kłosami zbóż. W modlitwie dziękowaliśmy za trud rolników, których praca jest podstawą bytu narodu.

Podczas wakacji nadal trwały prace przy kościele. W prezbiterium umieszczone zostały nowe krzesła – sedilia, ostatecznie została zaimpregnowana posadzka i dokończone prace w salce dla młodzieży w dawnej kotłowni. Przed wejściem do kościoła przy murze po lewej stronie posadowiony został krzyż misyjny, a po prawej powstał cokół pod figurę Świętej Rodziny.

We wrześniu pod przewodnictwem ks. Proboszcza rozpoczęła się formacja kandydatów na ministrantów oraz spotkania Kręgu Biblijnego, gromadzącego osoby zainteresowane poznawaniem tajemnic Pisma św., sposobów czytania i medytacji w oparciu o Biblię. Spotkania Kręgu zostały zaplanowane raz w miesiącu. Po wakacyjnej przerwie ruszyła także praca scholi, a moderatorem pozostał Mikołaj Mentel.

W środę 29 września została ustawiona w kaplicy i uroczyście poświęcona figura św. Michała Archanioła, kopia posągu z groty na półwyspie Gargano we Włoszech, miejsca objawień i Sanktuarium św. Michała. Uroczystość była poprzedzona serią nabożeństw. We wszystkie niedziele września o godz. 7.00 były śpiewane Godzinki o św. Michale Archaniele, a o 15.30 odbywała się specjalna modlitwa – Koronka Uwielbienia Boga ze św. Michałem Archaniołem i Chórami Aniołów. W niedzielę 26 września rozpoczęło się triduum modlitewne oraz cykl świadectw nawrócenia. Postać św. Michała Archanioła to szczególna tarcza broniąca przed złem, a Jego wstawiennictwo może dopomóc w powrocie na dobrą drogę. W podstawę figury został wmontowany okruch skały z groty w Gargano, który ks. Proboszcz otrzymał od tamtejszego księdza kustosza.

6 października miało miejsce szczególne wydarzenie w naszym kościele – ks. Biskup Janusz Mastalski udzielił sakramentu bierzmowania 36 młodym członkom naszej wspólnoty. Byli to uczniowie kl. VIII szkoły podstawowej, I klasy szkół ponadpodstawowych oraz grupa młodzieży, która z różnych względów wcześniej nie przystąpiła do tego sakramentu. Przygotowanie do jego przyjęcia młodzież rozpoczęła już w grudniu 2020 r. i w kolejnych miesiącach odbywała spotkania formacyjne i rozmowy indywidualne.

Uroczysta Msza św. koncelebrowana rozpoczęła się o godz. 17.00, a ks. Biskupowi towarzyszyli: ks. Proboszcz Wojciech Nitka, ks. Dziekan Andrzej Caputa oraz ks. Rodak Łukasz Wielocha. W uroczystości wziął udział także ks. Zdzisław Balon, kustosz Sanktuarium Pani Myślenickiej.

Ks. Biskup zwrócił się do młodych z radą, aby w dalszym, dojrzałym życiu zawsze kierowali się sprawdzonymi wartościami, które przekazują rodzice, bliscy, wypróbowani przyjaciele, słowem ci, którzy im szczerze dobrze życzą. Co prawda świat podsuwa coraz to nowsze, na pozór atrakcyjniejsze życiowe oferty, ale jakże często okazują się one złudzeniem, niewiele wartym mirażem. Na zakończenie dokonał poświęcenia figury Świętej Rodziny, umieszczonej przy kościele. Za udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania podziękowali przedstawiciele rodziców: p. Maria Czyż – Przęczek i p. Piotr Mitana. Przekazali także na ręce księdza Proboszcza dar ołtarza – klęcznik do odprawiania nabożeństw. Po zakończeniu uroczystości rozpoczęła się trwająca całą dobę modlitwa różańcowa, prowadzona przez grupy, rodziny i osoby indywidualne. Zakończyła się ona Mszą św. w uroczystość Matki Bożej Różańcowej, 7 października o godz. 17.00.

10 października przypadł XXI Dzień Papieski. Po każdej Mszy św. do puszek zbierane były ofiary na stypendia dla zdolnych dzieci, pochodzących z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. Jest to „żywy pomnik”, który od wielu lat Kościół w Polsce wznosi dla Jana Pawła II.

Przy okazji października – miesiąca różańcowego ks. Proboszcz zaprosił chętnych do uczestnictwa w Żywym Różańcu, ponieważ pojawiła się potrzeba uzupełnienia składu istniejących Róż różańcowych. Powstała także trzecia Róża rodziców modlących się za dzieci – Róża św. Joanny Beretty Molli, której animatorką została p. Joanna Kęs.

9 i 10 października w Rzymie Ojciec św. Franciszek rozpoczął uroczyście Synod Biskupów pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Do uczestnictwa w nim zaprosił wszystkich wiernych. 17 października rozpoczęły się prace Synodu na poziomie diecezji, a potem w dekanatach i parafiach. W naszej parafii 26 października zespół synodalny przygotował i przesłał do dekanatu wnioski dotyczące zagadnień Synodu.

We wrześniu i październiku przeprowadzone zostały kolejne prace przy kościele. Przerobiona została brama wjazdowa, w oknach kościoła i zakrystii zostały założone kraty, a wokół figury Świętej Rodziny i krzyża misyjnego powstały zadaszone pergole. Przy życzliwym podejściu właścicieli sąsiednich posesji udało się też obniżyć dreny odprowadzające wodę ze studzienek, co wykonała kolejny raz bezpłatnie firma „Editras” p. Edwarda Wojtycy.

Jesienią przetoczyła się przez kraj kolejna, czwarta fala Covid-19 i ponownie pojawiły się ograniczenia liczby osób obecnych w kościele ( do 50%, a potem do 30% wszystkich miejsc), ale osoby zaszczepione nie były wliczane do limitu, dzięki czemu nie spowodowało to większych zakłóceń.

Uroczystość Wszystkich Świętych w tym roku przebiegała w ustalony tradycją sposób, z procesją na cmentarzu i modlitwą za zmarłych. W Święto Niepodległości 11 listopada Msze św. odbyły się w porządku niedzielnym, a o 10.30 ks. Proboszcz odprawił w intencji Ojczyzny Mszę św., na której obecne były poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Po każdej Mszy św. zgromadzeni mogli obejrzeć krótki film „Polska wierna Bogu”.

19 listopada odbyło się założycielskie spotkanie stałego zespołu charytatywnego przy naszej parafii. Ideą zespołu jest objęcie podopiecznych nie tylko doraźną, żywnościową pomocą przed świętami, ale wsparciem w codziennych sprawach, które dla osób starszych, samotnych, schorowanych mogą stanowić duże wyzwanie. Pod opieką grupy charytatywnej jest 15 osób, a pracami kieruje p. Joanna Kęs.

21 listopada przypadła uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po każdej Mszy św. miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego NSPJ.

W związku z bardzo niebezpieczną sytuacją na granicy polsko – białoruskiej i naporem migrantów, głównie z Syrii i Iraku, sterowanym przez władze Białorusi, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się z prośbą o zorganizowanie zbiórki pieniędzy, które za pośrednictwem Caritas Polska posłużą do finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu humanitarnego. W naszym kościele zbiórka do puszki Caritasu trwała od 21 do 28 listopada.

28 listopada rozpoczął się Adwent. W wystroju kościoła pojawiły się znaczące symbole – świeca roratnia z Medjugorie, żłóbek z Betlejem, figurka Matki Bożej Róży Duchownej (Mistycznej) oraz białe, złote i czerwone róże, a także miecze, o których Matka Boża mówiła podczas objawień w Montichiari we Włoszech. Msze św. roratnie odbywały się o 17.00, ich myślą przewodnią była „Droga do Betlejem”. Dzięki krótkim filmom dzieci miały okazję poznać wiele miejsc Ziemi Świętej związanych z Ewangelią oraz nauczyć się powiązanej tematycznie piosenki – pokazywanki, którą wykonywały z wielkim zapałem.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia od 12.00 do 17.00 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem modliliśmy się podczas Godziny Łaski (12.00 – 13.00), potem czterema częściami Różańca, a o 15.00 koronką do Bożego Miłosierdzia, po której nastąpiła indywidualna adoracja. Modlitwą obejmowaliśmy nasze Rodziny, Kościół i naszą Ojczyznę. W tym niebezpiecznym dla kraju czasie w bocznym ołtarzu wystawione zostały także relikwie św. Andrzeja Boboli, patrona Polski.

Przez trzy tygodnie Adwentu trwała zbiórka żywności w sklepach i w kościele, a z zebranych produktów zespół charytatywny przygotował 26 paczek, dostarczonych przed świętami do osób samotnych i potrzebujących. Spowiedź przed Bożym Narodzeniem rozłożona została na kilka dni, aby zminimalizować ryzyko zakażeń. Od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli została dodana Msza św. o 9.00.

24 grudnia Pasterką o północy rozpoczęliśmy świętowanie Bożego Narodzenia. W drugi dzień świąt przypadła niedziela Świętej Rodziny – na wszystkich Mszach św. małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską i otrzymali specjalne błogosławieństwo. Od 28 grudnia ksiądz Proboszcz rozpoczął wizytę duszpasterską.

W piątek 31 grudnia na zakończenie roku kalendarzowego od 15.00 trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, po niej uroczyste nieszpory, śpiew suplikacji i Msza św. w intencji wszystkich parafian. Za całe doznane dobro dziękowaliśmy hymnem „ Ciebie Boga wysławiamy”.

Przez cały rok 2021 życie parafii toczyło się zgodnie z utrwalonymi tradycją koleinami – Msze św. i nabożeństwa odbywały się normalnie. Ograniczenia związane z Covid-19 nie były już tak dolegliwe, dotyczyły głównie noszenia maseczek w kościele i unikania dużych zgromadzeń ludzi w zamkniętych pomieszczeniach. Dziękujemy Bogu, że ten nie do końca sprzyjający czas nie rozproszył naszej parafialnej wspólnoty.

Do nabożeństw pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca dołączyło jeszcze nabożeństwo pierwszych śród miesiąca, poświęcone św. Józefowi.

24 dzień każdego miesiąca stał się dniem szczególnej modlitwy do św. Jana Chrzciciela i za jego wstawiennictwem. Przez cały rok kontynuowały działalność Róże różańcowe, łącznie było ich siedem. Trwała także różańcowa modlitwa za małżeństwa i rodziny. Regularnie spotykała się Rada Parafialna. Trwała praca scholi i formacja ministrantów. Powstały we wrześniu Krąg Biblijny gromadził osoby chcące lepiej poznać Biblię. Prowadzone było duszpasterstwo chorych i organizacyjnie wzmocniła się praca charytatywna. Kilkakrotnie parafia wspierała działania innych podmiotów – akcje pomocowe strażaków z OSP Polanka, działania wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Polance. W codziennej pracy ks. Proboszcza wspierali: organista Tomasz Ziółkowski, opiekun scholi Mikołaj Mentel i kościelny Zbigniew Wielocha.