2015

Rok 2015 rozpoczęliśmy modlitwą do Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i o pokój na świecie w Światowy Dzień Pokoju. 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli na każdej Mszy św. poświęcone było kadzidło i kreda. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w dniu 21 i 22 stycznia odbyły się Msze św. w intencji seniorów z naszych rodzin.

1 lutego rozpoczęło się w parafii ekspiacyjne nabożeństwo czterdziestogodzinne, rozłożone na trzy niedziele poprzedzające Wielki Post. Po każdej Mszy św. odbywało się wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja, prowadzona przez grupy wiernych w ustalonej kolejności. W tym dniu rozpoczęła się też akcja wstępnego zgłaszania gotowości do przyjęcia pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. 2 lutego w uroczystość Ofiarowania Pańskiego ks. Proboszcz poświęcił świece dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. 11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego, ustanowiony w 1992 r. przez Papieża Jana Pawła II. W tym dniu o 9.00 odbyła się Msza św. dla chorych oraz udzielenie sakramentu namaszczenia chorych, a wcześniej była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Kolejny rok chorzy z naszej parafii mogą liczyć na wsparcie od zespołu „Caritas” Betania z Myślenic w postaci materiałów duszpasterskich, które zainteresowanym przynosi p. Lucyna Paluszek – Cichoń.

18 lutego rozpoczął się Wielki Post. W Środę Popielcową na znak pokuty przystąpiliśmy do obrzędu posypania głów popiołem. W piątki odbywało się nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 16.00 dla dzieci oraz o 17.00 dla młodzieży i dorosłych. Dodatkowo Droga Krzyżowa odprawiana była także w niedziele po Mszy św. o 10.30. Tradycyjne Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym odbywały się w niedziele o 17.00. W ramach pomocy potrzebującym można było nabyć baranki wielkanocne „Caritas” oraz złożyć dary żywnościowe w sklepach p. Łapów, Pasternaków i Opydów. Z zebranych darów grupa charytatywna, którą kieruje p. Lidia Nalepa, przygotowała i dostarczyła 9 paczek dla rodzin w potrzebie.

15 marca rozpoczęły się czterodniowe rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Michał Cichoń z Lublina. Podczas rekolekcji odbyły się nauki ogólne i stanowe, spotkania dla dzieci i młodzieży oraz spowiedź. Na zakończenie udzielone zostało specjalne błogosławieństwo i związany z rekolekcjami odpust. 29 marca przypadła niedziela Męki Pańskiej. O godz. 10.30 wierni z palmami zgromadzili się przed kościołem, po czym odbyła się procesja wokół kościoła i Msza św. Na każdej Mszy św. ks. Proboszcz poświęcił palmy. Niedziela Palmowa wprowadziła nas w obrzędy Wielkiego Tygodnia. 1 kwietnia w Wielką Środę odbyły się dodatkowe przedświąteczne odwiedziny u chorych z posługą sakramentalną.

W Wielki Czwartek na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przedstawiciele parafii złożyli Księdzu życzenia z okazji szczególnego święta kapłanów, jakim jest pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Na zakończenie Mszy św. Jezus w Eucharystii został przeniesiony do Ciemnicy i rozpoczęła się wieczorna adoracja. W Wielki Piątek od rana grupy według ustalonego porządku prowadziły dalszą adorację przed Ciemnicą, a o 18.00 rozpoczęła się liturgia wielkopiątkowa, zakończona przeniesieniem Pana Jezusa do Grobu. Wartę przy Grobie Pańskim ustawili strażacy. Następnego dnia od rana trwało święcenie pokarmów i adoracja krzyża. O 18.00 rozpoczęły się obrzędy Wielkiej Soboty, zakończone Rezurekcją i procesją rezurekcyjną. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny były dniami radosnego świętowania zwycięstwa Bożego Syna nad śmiercią. 12 kwietnia, w niedzielę Miłosierdzia Bożego, dzieci ze szkoły podstawowej złożyły przed ołtarzem skarbonki wielkopostne, do których wrzucały swoje drobne ofiary. Pieniądze zostały przekazane na „Caritas”.

W maju jak co roku trwały nabożeństwa majowe, odprawiane w dni powszednie po Mszy św. o godz. 19.00, a w niedziele po Mszy św. wieczornej o 18.00. 10 maja odbyła się zbiórka do puszek na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Nepalu. Spowodowało ono zniszczenia w całym kraju, największe w Katmandu, stolicy państwa. Prawie pół miliona osób zostało bez dachu nad głową. Społeczność międzynarodowa, w tym Polska, pospieszyła z pomocą temu biednemu krajowi.

17 maja odbyła się uroczystość I Komunii św. Do sakramentu przystąpiło 14 uczniów kl. III, prowadzonych przez katechetkę p. Edytę Klęk – Hajdas, przy wsparciu wychowawczyni klasy, p. Lidii Nalepy. W przeddzień uroczystości o godz. 10.00 w kościele odbyło się poświęcenie strojów komunijnych i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a potem dzieci przystąpiły do sakramentu pokuty. W niedzielę, w pięknie przybranym kościele po raz pierwszy w pełni uczestniczyły we Mszy św., a o 16.00 w nabożeństwie majowym. Przez cały następny tydzień w strojach komunijnych przychodziły na Msze św. i majówki. Okres przeżyć komunijnych zakończyła pielgrzymka dzieci i rodziców wraz z nauczycielkami do Sanktuarium w Ludźmierzu i na Krzeptówkach w Zakopanem.

1 czerwca rozpoczęły się nabożeństwa czerwcowe, a z racji Dnia Dziecka na Mszy św. odbyło się specjalne błogosławieństwo małych dzieci. 4 czerwca przypadło w tym roku Boże Ciało – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wokół kościoła stanęły cztery ołtarze, przygotowane przez strażaków, młodzież oraz Róże kobiet i mężczyzn. Po Mszy św. o 10.30 procesjonalnie z Najświętszym Sakramentem, w licznej asyście Służby Ołtarza, dzieci, młodzieży i dorosłych parafian udaliśmy sie z modlitwą i pieśnią do kolejnych ołtarzy. Całość zakończyła się odśpiewaniem hymnu „Te Deum”. W niedzielę 7 czerwca odbyła się kolejna zbiórka środków na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

21 czerwca obchodziliśmy odpust ku czci naszego Patrona, św. Jana Chrzciciela. Na sumie odpustowej, odprawianej o 11.30, gościliśmy ks. Michała Cichonia, który wygłosił kazanie. Po Mszy św. rozpoczęła się procesja wokół kościoła, w której wzięli udział ministranci, lektorzy, strażacy ze sztandarem, dzieci w strojach komunijnych i dziewczynki sypiące kwiaty oraz licznie zgromadzona młodzież i dorośli.

26 czerwca ks. Proboszcz odprawił Mszę św. na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. W okolicznościowym kazaniu wzywał do pamiętania o modlitwie i niedzielnej Mszy św., do mądrego, bezpiecznego i pouczającego spędzenia czasu odpoczynku od szkoły.

W czasie wakacji rozpoczął się remont ogrodzenia przy kościele, jako że było ono w znacznym stopniu popękane, uszkodzone, pojawiły się liczne ubytki, otwory w murze. Jesienią do dzwonu przy kościele podłączony został napęd elektryczny i sterownik, umożliwiający automatyczne sterowanie.

25 i 26 lipca ks. Proboszcz poświęcił samochody z racji święta św. Krzysztofa, patrona kierowców. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP o godz. 7.30 odbyła się Msza św. dożynkowa. Podziękowanie za tegoroczne plony przygotowali rolnicy, a ich przedstawiciele przynieśli przed ołtarz wieniec i chleb upieczony z nowego ziarna. Zgromadzeni prosili o Boże błogosławieństwo dla pracujących na roli.

1 września Mszą św. o godz. 8.00 rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny i katechetyczny. Był to także początek nowego cyklu formacji gimnazjalistów – kandydatów do bierzmowania, przygotowania dzieci z kl. III do I Komunii św. oraz spotkań z ich rodzicami. W ostatnią niedzielę września ks. Proboszcz poświęcił różańce dzieciom pierwszokomunijnym.

Od października rozpoczęły się nabożeństwa różańcowe, prowadzone m. in. przez poszczególne klasy szkoły podstawowej i gimnazjum oraz Róże różańcowe. 11 października przypadł jubileuszowy, XV Dzień Papieski , obchodzony w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Tej uroczystości towarzyszyła zbiórka środków na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, przyznającą stypendia dla zdolnej, niezamożnej młodzieży. Schola pod kierownictwem Barbary Nalepy przygotowała i przeprowadziła adorację Najświętszego Sakramentu poświęconą Światowym Dniom Młodzieży. Był to jeden z etapów duchowego przygotowania do tego wydarzenia – Wielkiej Nowenny w kolejnych 9 miesiącach od października 2015 do czerwca 2016.

Listopad poświęcony był modlitwie za tych, którzy odeszli do wieczności. W uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu w Polance odbyły się modlitwy za zmarłych, procesja i różaniec w ich intencji. Przez cały listopad przed Mszą św. także odmawiany był różaniec za dusze wypominane w wypominkach rocznych. 15 listopada odbyła się kolejna składka na organizację ŚDM w Krakowie. 22 listopada przypadła uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, kończąca rok liturgiczny. Po Mszy św. o godz. 10.30 odbyło się wystawienie Jezusa Eucharystycznego, litania do Serca Pana Jezusa i Akt poświęcenia rodziny ludzkiej Jezusowi Chrystusowi Królowi.

29 listopada rozpoczął się Adwent. Ks. Proboszcz zaprosił wszystkich do uczestnictwa w Roratach, a dzieci prosił o przychodzenie z lampionami. Każde dziecko mogło także przygotować papierowe serduszka z zapisanymi dobrymi uczynkami, a po Mszy św. serduszka brały udział w losowaniu. Osoba wylosowana zabierała do domu na jeden dzień figurkę Matki Bożej, aby pomodlić się przed Nią wspólnie z rodziną. W trzech sklepach we wsi postawiono kosze na dary żywnościowe. Wolontariat szkolny pod opieką p. Marii Mirońskiej pomagał w rozprowadzeniu wigilijnych świec „Caritas”.

8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Kościele Powszechnym rozpoczął się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia – Rok Miłosierdzia, ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka. Nasza parafia obchodziła 8 rocznicę powstania, odbyło się także poświęcenie medalików dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. O godz. 18.00 ks. Proboszcz odprawił Mszę św. w intencji pana kościelnego Stanisława Batko, który po wielu latach pracy najpierw przy budowie kościoła, a potem służby w kościele, z powodu postępującej choroby i zaawansowanego wieku zakończył posługę. 11 grudnia funkcję kościelnego objął p. Antoni Dziedzic.

21 grudnia odbyła się dodatkowa przedświąteczna wizyta u chorych z posługą sakramentalną, a 22 grudnia spowiedź adwentowa. Parafianie i Duszpasterska Rada Parafialna zadbała o przystrojenie kościoła, postawienie szopki i choinek. 24 grudnia podczas Pasterki oraz w samą uroczystość Bożego Narodzenia prosiliśmy Boga, by w Roku Miłosierdzia nie zabrakło w nas pokoju, abyśmy mogli go rozdawać wszędzie tam, gdzie panuje niepokój. 27 grudnia w niedzielę Świętej Rodziny na każdej Mszy św. ks. Proboszcz błogosławił małe dzieci. 28 grudnia rozpoczął wizytę duszpasterską – kolędę, którą zakończył 21 stycznia. Tradycyjnie w okresie świątecznym odbył się kolejny charytatywny koncert kolęd i pastorałek, z którego dochód przeznaczono na wsparcie leczenia ciężko chorego chłopca z Sułkowic.

Na zakończenie roku kalendarzowego 31 grudnia modliliśmy się podczas uroczystych nieszporów z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, po których odbyła się Msza św. w intencji wszystkich parafian.

Kolejny rok pracy parafii upłynął utrwalonym rytmem. Regularnie odbywały się wszystkie nabożeństwa, w tym pierwsze czwartki i piątki oraz pierwsze soboty miesiąca, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, modlitwa za małżeństwa i rodziny. W tym roku nie było bierzmowania, ponieważ w poprzednim dwa roczniki przystąpiły do tego sakramentu. Jesienią doszło do zmiany zelatora w Róży różańcowej mężczyzn św. Jana Chrzciciela – ze względu na wiek i stan zdrowia z funkcji tej ustąpił p. Tadeusz Wróblewski, a przejął ją p. Wojciech Cież. W Różach różańcowych kobiet funkcje zelatorek pełniły nadal p. Antonina Pałka, Stanisława Fornalik i Maria Batko. O oprawę muzyczną liturgii dbali organista Tomasz Ziółkowski i opiekunka scholi Barbara Nalepa. Pod sam koniec roku nowym kościelnym został p. Antoni Dziedzic, a p. Stanisław Batko odszedł na zasłużony odpoczynek.