2013

W Nowy Rok, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, obchodzony jest także Światowy Dzień Pokoju, dlatego w tym dniu szczególnie modliliśmy się o pokój na świecie i zgodę w narodowych wspólnotach. 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego na każdej Mszy św. ks. Proboszcz święcił kredę do oznaczenie domów i kadzidło. 21 stycznia na Mszę św. o godz. 18.00 zaproszone były szczególnie babcie, a 22 stycznia dziadkowie w racji Dnia Babci i Dnia Dziadka. 27 stycznia rozpoczęło się nabożeństwo czterdziestogodzinne, trwające przez trzy kolejne niedziele przez cały dzień. W tym czasie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem trwała adoracja prowadzona przez różne grupy parafialne i indywidualna modlitwa wiernych.

2 lutego w uroczystość Ofiarowanie Pańskiego składka była przeznaczona na zakony klauzurowe, jako że jest to Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym dniu odbyło się także poświęcenie świec dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. 11 lutego z racji Światowego Dnia Chorych o godz. 9.00 odbyła się specjalna Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

W tym też dniu cały Kościół powszechny obiegła wiadomość o ustąpieniu ze stanowiska Ojca Świętego Benedykta XVI. Decyzję swoją blisko 86-letni Papież ogłosił w Watykanie w godzinach przedpołudniowych, a motywował ją pogarszającym się stanem zdrowia i ubytkiem sił. Urząd swój sprawował do 28 lutego. Na dzień 12 marca zwołane zostało konklawe, które 13 marca, w piątym głosowaniu kardynałów, dokonało wyboru na Stolicę Piotrową pochodzącego z Argentyny kardynała Jorge Mario Bergoglio, który jako Ojciec Święty przyjął imię Franciszek.

13 lutego rozpoczął się Wielki Post. W Środę Popielcową uczestniczyliśmy w obrzędzie posypania głów popiołem. Nabożeństwa wielkopostne odbywały się w ustalonym porządku – Droga Krzyżowa w piątki o 16.00 i 17.00 oraz w niedziele po Mszy św. o 10.30, a Gorzkie Żale w niedziele o 17.00. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu odbyło się poświęcenie książeczek do nabożeństwa dla dzieci pierwszokomunijnych. W rozprowadzeniu baranków wielkanocnych „Caritas” pomagał wolontariat szkolny, którym opiekowała się p. Maria Żądło. W sklepach we wsi stanęły kosze na dary dla potrzebujących.

10 marca rozpoczęły się czterodniowe rekolekcje wielkopostne, które prowadził ojciec reformata Berard Karpiński. 12 marca odbyła się całodniowa spowiedź – przed południem spowiadało 3 księży, po południu 4, a ojciec rekolekcjonista odwiedził w tym dniu chorych z posługą duszpasterską.

21 marca modliliśmy się na Mszy św. w intencji nowo wybranego Papieża Franciszka, który 19 marca rozpoczął swój pontyfikat. 24 marca przypadła Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień i bezpośrednie przygotowanie do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. O 10.30 odbyła się uroczysta procesja z palmami wokół kościoła, a po niej Msza św. Na każdej Mszy św. w tym dniu święcone były palmy. 27 marca w Wielką Środę ks. Proboszcz dodatkowo odwiedził chorych w domach z posługą duszpasterską. Z zebranych darów grupa charytatywna pod kierunkiem p. Marii Żądło przygotowała 7 paczek, do których dołożono wędliny ofiarowane jak co roku przez państwa Pasternaków.

28 marca od Mszy św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się Triduum Paschalne. Do godzin wieczornych trwała adoracja przed Ciemnicą, a w Wielki Piątek przy Grobie Pańskim. W Wielką Sobotę do wczesnego popołudnia ks. Proboszcz święcił pokarmy, a o 18.00 przy licznym udziale wiernych rozpoczęły się obrzędy Wigilii Paschalnej, zakończone uroczyście Mszą św. rezurekcyjną oraz procesją. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego była dla wszystkich czasem radości i nadziei.

2 kwietnia, w rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II, schola i oaza zaprosiły wszystkich na przygotowany przez siebie program „Wieczór z Janem Pawłem II”. 8 kwietnia w uroczystość Zwiastowania NMP o godz. 10.30 odbyła się Msza św. dla matek z dziećmi, połączona ze specjalnym błogosławieństwem małych dzieci, a o godz. 18.00 na Mszy św. kilka osób uroczyście przystąpiło do duchowej adopcji dziecka poczętego.

10 kwietnia w parafii Narodzenia NMP w Myślenicach 12 uczniów kl. III gimnazjum, pochodzących z Polanki, przystąpiło do sakramentu bierzmowania. 27 kwietnia 6 ministrantów z naszej parafii po ukończeniu specjalnego kursu zostało wyświęconych na lektorów. Uroczystość odbyła się w parafii Narodzenia NMP w Myślenicach o godz. 10.00, a obrzędu poświęcenia nowych lektorów dokonał ks. Dziekan Andrzej Burek. 29 kwietnia rozpoczęła się nowenna przed uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika.

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski na wszystkich Mszach św. nastąpiło odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. 12 maja wolontariusze ze szkoły podstawowej zbierali przed kościołem datki do puszek na Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, włączając się do akcji „Pola Nadziei”.

19 maja o godz. 10.30 w naszej parafii odbyła się I Komunia św. 11 uczniów kl.II przygotowywała katechetka p.Edyta Klęk – Hajdas, a w sprawach organizacyjnych wspierała ją wychowawczyni klasy, p. Ewa Fornalik. W przeddzień o godz. 10.30 dzieci zebrały się w kościele, a ks. Proboszcz poświęcił stroje komunijne, po czym nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i spowiedź. Darem ołtarza od dzieci i rodziców był Mszał rzymski. W „białym tygodniu” o 18.00 odprawiane były Msze św. w intencji dzieci pierwszokomunijnych, a potem nabożeństwo majowe. Zakończeniem uroczystości komunijnych była pielgrzymka do Sanktuarium w Ludźmierzu i na Krzeptówkach w Zakopanem, która odbyła się 12 czerwca.

26 maja o godz. 10.30 ks. Proboszcz odprawił Mszę św. w rocznicę I komunii św. W tę niedzielę odbyła się druga składka na rozbudowę kościoła w Wysokiej koło Wadowic, które to dzieło wspiera cały dekanat myślenicki.

30 maja przypadła uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi – Boże Ciało. Ołtarze wokół kościoła przygotowali strażacy z OSP Polanka, schola, ministranci i lektorzy oraz Róża mężczyzn i Róże kobiet. Po Mszy św. o godz. 10.30 wyruszyła procesja eucharystyczna w asyście Służby Ołtarza, strażaków, dzieci z kwiatami i dzwonkami, dzieci w strojach komunijnych , scholi i oazy oraz licznie zgromadzonych parafian.

23 czerwca świętowaliśmy odpust parafialny ku czci św. Jana Chrzciciela. Sumę odpustową o godz. 11.30 odprawił i kazanie wygłosił reformata o. Berard Karpiński. Po Mszy św. udaliśmy się uroczystą procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, a wszystko zakończyło się hymnem „Te Deum”.

28 czerwca o godz. 8.00 ks. Proboszcz odprawił Mszę św. na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego, a następnego dnia w uroczystość św. Piotra i Pawła po Mszy św. o 19.00 oaza przeprowadziła adorację i dziękczynienie za przepracowany rok. Modlitwę zakończył Apel Jasnogórski.

W okresie letnim zaplanowane zostały prace przy naprawie i konserwacji kostki brukowej wokół kościoła oraz przy kościelnym dachu, który wymagał czyszczenia, konserwacji i malowania. Przy tej okazji zostały także zakonserwowane i odmalowane ławki na zewnątrz kościoła. Prace wsparły i materiału dostarczyły firmy p. Edwarda Wojtycy i Piotra Bartela.

15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP, zwaną także świętem Matki Bożej Zielnej, o godz. 7.30 odbyła się Msza św. dożynkowa, będąca podziękowaniem Opatrzności Bożej za zebrane plony. Delegacja rolników przyniosła przed ołtarz wieniec dożynkowy i chleb z tegorocznego ziarna. W nocy z 15 na 16 sierpnia kolejny raz przypadł dyżur naszej parafii w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Modlitwa trwała od 21.00 do 6.00 rano. Dla chętnych zorganizowany został wyjazd na godz. 21.00, pozostały czas wypełnili indywidualnie parafianie. Rozważania, pieśni i modlitwy moderowała schola, oaza i zelatorki Róż różańcowych. 26 sierpnia w uroczystość NMP Częstochowskiej na każdej Mszy św. nastąpiło odnowienie Aktu zawierzenia narodu polskiego Matce Bożej.

31 sierpnia podczas corocznej pielgrzymki służby liturgicznej i oazy do Kalwarii nasza parafianka i opiekunka scholi, Barbara Nalepa otrzymała z rąk kardynała Stanisława Dziwisza błogosławieństwo i Krzyż Animatora Muzycznego.

2 września rozpoczął się kolejny rok szkolny i katechetyczny. Ks. Proboszcz odprawił Mszę św. o godz. 8.00 dla wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Rozpoczął się również nowy cykl przygotowań dla kandydatów do bierzmowania oraz ich rodziców, a także formacja kandydatów na ministrantów. 18 września w patronalne święto młodzieży – św. Stanisława Kostki została odprawiona w ich intencji Msza św. 22 września gościł w naszej parafii ks. Mariusz Gorazdy z Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Na wszystkich Mszach św. głosił kazanie, a taca w tym dniu była przeznaczona na dokończenie budowy Centrum.

Wraz z początkiem października rozpoczęły się nabożeństwa różańcowe, prowadzone m. in. przez poszczególne klasy ze szkoły podstawowej i z gimnazjum oraz Róże różańcowe. 6 października przeprowadzona została zbiórka do puszek na pomoc dla rodzin w ogarniętej wojną domową Syrii. W kolejną niedzielę 13 października przypadł XII Dzień Papieski i zbiórka na fundusz stypendialny dla młodzieży.

1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu w Polance odbyła się procesja oraz różaniec za zmarłych. Różaniec odmawialiśmy też w tej intencji przez cały listopad przed Mszą św. 10 listopada przeprowadzona została zbiórka do puszek z przeznaczeniem na wsparcie kościoła prześladowanego w Nigerii. 24 listopada uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zakończył się Rok Wiary, ogłoszony i rozpoczęty jeszcze przez Papieża Bendykta XVI.

1 grudnia rozpoczął się Adwent i nowy rok liturgiczny. Na Roraty ks. Proboszcz zaprosił dzieci z lampionami. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia przypada rocznica utworzenia parafii w Polance, z tego tytułu po każdej Mszy św. odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, a po Mszy św. o 10.30 odśpiewaliśmy uroczysty hymn „Ciebie Boga wychwalamy”. W tym też dniu ministranci, lektorzy, schola i oaza mieli spotkanie ze św. Mikołajem.

W trzech sklepach wiejskich stanęły kosze na dary, z których przed świętami grupa charytatywna przygotowała 7 paczek dla potrzebujących. Do paczek dołożono jeszcze wędliny podarowane przez zakład masarski p. Pasternaków. W rozprowadzaniu świec wigilijnych „Caritasu” pomogła grupa wolontariuszy ze szkoły podstawowej.

16 grudnia rozpoczęła się nowenna do Dzieciątka Jezus, co było widomym znakiem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. 20 grudnia miała miejsce spowiedź adwentowa w parafii. W ostatnich dniach przed Wigilią grupa parafian postawiła i przystroiła choinki oraz szopkę betlejemską i od Pasterki rozpoczęliśmy święty czas Bożego Narodzenia. 26 grudnia ks. Proboszcz na każdej Mszy św. tradycyjnie poświęcił owies, a 27 grudnia święcone było wino. W tym też dniu rozpoczęła się kolęda – wizyta duszpasterska w domach parafian. Zgodnie z kilkuletnim już zwyczajem w świątecznym czasie schola przygotowała rozbudowany koncert kolęd, który w tym roku miał charakter charytatywny – zbierane przy tej okazji datki przekazane zostały rodzinie ciężko chorego chłopca z Sułkowic.

29 grudnia w niedzielę Świętej Rodziny na Mszę św. o godz. 10.30 ks. Proboszcz zaprosił szczególnie dzieci, które otrzymały specjalne błogosławieństwo. 31 grudnia uroczystymi Nieszporami z kazaniem i Mszą św. zakończyliśmy rok 2013, dziękując Bogu za wszelkie dary i łaski.

W roku 2013 życie parafii toczyło się wypracowanym trybem. Wszystkie nabożeństwa roku liturgicznego odbywały się regularnie. Trwała modlitwa Róż różańcowych Matki Bożej Królowej Polski, Matki Bożej Dobrej Rady, Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Jana Chrzciciela. W każdą trzecią środę miesiąca grupa modlitewna pod kierunkiem p. Lidii Nalepy odmawiała różaniec w intencji trwałości małżeństw i świętości rodzin. W każdy czwarty piątek miesiąca odbywało się nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, w czasie którego odczytywane były dziękczynienia, prośby i uwielbienia składane przez parafian. W pracy duszpasterskiej wspierali ks. Proboszcza: katechetka p. Edyta Klęk – Hajdas, organista p. Tomasz Ziółkowski, opiekunka scholi Barbara Nalepa oraz animatorzy Oazy Dzieci Bożych. Bieżącą opiekę nad kościołem sprawował kościelny p. Stanisław Batko.