2007

1 lipca 2007 r. w naszej wsi miało miejsce historyczne wydarzenie – ks. Kardynał Stanisław Dziwisz skierował do nas z misją utworzenia parafii księdza Zbigniewa Biskupa, dotychczasowego proboszcza w Nowej Białej. Od tego dnia objął on funkcję rektora i czynił organizacyjne, duchowe i materialne przygotowania do powstania nowej parafii. Ustalone zostały pewne stałe elementy:

• Msze św. w niedziele i święta o godz. 7.30, 10.30 i 18.00
• Msze św. w dni powszednie o godz. 18.00
• Nabożeństwa – majowe, czerwcowe, różaniec – po Mszy św.
• W pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca spowiedź od godz. 15.00
• W pierwszą sobotę miesiąca Msza św. o 7.00 a po niej wyjazd do chorych
• Kancelaria parafialna czynna w dni powszednie po Mszy św.
• Sprzątanie i dekoracja kościoła – kolejno domami

Od września ksiądz proboszcz udzielił gościny na terenie budynku parafialnego dla dwóch klas Szkoły Podstawowej w Polance. Jedna uczyła się w salce parafialnej na parterze, druga na piętrze w pomieszczeniach przewiązki między plebanią a kościołem. Była to pomoc w trudnej sytuacji lokalowej szkoły ¬– stary, jeszcze XIX-wieczny budynek szkolny został wyburzony, a na jego miejscu powstawał nowy obiekt. W tej sytuacji szkoła dysponowała zaledwie 5 częściowo adaptowanymi pomieszczeniami dla 7 oddziałów. Na szczęście prace budowlane postępowały szybko i już w maju 2008 r. klasy I i II wróciły do budynku szkolnego.

W dniach 6 i 7 października przeżywaliśmy wizytację kanoniczną, prowadzoną przez ks. Biskupa Józefa Guzdka. Była to część wizytacji parafii Narodzenia NMP w Myślenicach, jako że jeszcze formalnie nie stanowiliśmy osobnej parafii. W Polance ksiądz Biskup spotkał się z młodzieżą (schola, ministranci, lektorzy), odprawił Mszę św. z błogosławieństwem małżeństw oraz spotkał się w szkole z uczniami i gronem pedagogicznym. Odwiedził też rodzinę wielodzietną p. Lidii i Tadeusza Nalepów z Krzyszkowic.

1 i 2 listopada modlitwa w intencji zmarłych miała miejsce na cmentarzu w Polance i w naszym kościele. Przez cały listopad codziennie przed Mszą św. wieczorną odmawiany był różaniec w intencji zmarłych. 11 listopada ks. Proboszcz odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny z racji Święta Niepodległości.

Jesienią rozpoczęły się regularne spotkania uczniów kl. I, II i III gimnazjum, przygotowujące do sakramentu bierzmowania.

2 grudnia rozpoczął się Adwent. Msze św. roratnie odprawiane były w dni powszednie o 18.00, w niedziele o 7.30. Dzieci przychodziły z lampionami, a za uczestnictwo w Roratach otrzymywały obrazki, które po zebraniu kompletu tworzyły dużą ilustrację szopki betlejemskiej.

8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne rozpoczęcie pracy naszej wspólnoty parafialnej. Na Mszy św. o 10.30 ks. Karol Jarosz, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Myślenicach, do której należeli mieszkańcy Polanki aż do tej uroczystej chwili, odczytał dekret ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, będący aktem erygowania nowej parafii. Polecamy to dzieło Panu Bogu za wstawiennictwem Matki Najświętszej i św. Jana Chrzciciela – dla dobra ludzi i na chwałę Bożą. W posługiwaniu w nowej parafii księdza Proboszcza Zbigniewa Biskupa wspierali: katechetka p. Edyta Klęk – Hajdas, kościelny p. Stanisław Batko, organista p. Tomasz Ziółkowski, opiekunowie scholi Anna Nalepa i Dawid Cichoń.

16 grudnia miała miejsce zbiórka do puszek na pomoc potrzebującym z naszej parafii. Z zebranych datków przygotowano 10 paczek, a 19 kolejnych przekazała myślenicka grupa Caritas. Wszystkie dary trafiły do rodzin i osób samotnych, będących w trudnej sytuacji materialnej. W pomoc charytatywną zaangażowała się grupa parafian pod kierunkiem p. Marii Żądło.

18 grudnia odbyła się adwentowa spowiedź parafialna, ks. Proboszcza wsparli księża z Myślenic i Zawady. W noc wigilijną śpiewem kolędy „Wśród nocnej ciszy” rozpoczęliśmy świętowanie Bożego Narodzenia. Składka z Pasterki przeznaczona była na Fundusz Obrony Życia SOS. 27 grudnia ks. Proboszcz rozpoczął wizytę duszpasterską, ale ze względu na komplikacje zdrowotne i pobyt w szpitalu dokończyli ją księża z Myślenic.

Od 1 lipca tego roku w każdy pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca odbywała się spowiedź, a po Mszach św. w tych dniach nabożeństwo eucharystyczne z litanią do Serca Pana Jezusa. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca było wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy św. Działały trzy Róże różańcowe kobiet: Matki Bożej Dobrej Rady (zelatorka Antonina Pałka), Matki Bożej Królowej Polski (zelatorka Maria Batko, a wcześniej Anna Nalepa) i Matki Bożej Nieustającej Pomocy (zelatorka Stanisława Fornalik), oraz jedna Róża Mężczyzn – św. Jana Chrzciciela (zelator Tadeusz Wróblewski). Wszystkie one działały już przed powołaniem parafii. Tradycyjne zmianki tajemnic w ramach Róży odbywały się w kościele w pierwszą niedzielę miesiąca w godzinach popołudniowych.