2019

Nowy rok rozpoczęliśmy od uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, polecając się jej Matczynej opiece. Był to także dzień modlitw o pokój na świecie. 6 stycznia uczniowie Szkoły Podstawowej w Polance zaprosili mieszkańców wsi na jasełka, które były wystawiane w strażnicy OSP. 21 i 22 stycznia odbyły się Msze św. za babcie i dziadków z parafii w dniu ich święta.

2 lutego w uroczystość Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej na wszystkich Mszach św. ks. Proboszcz poświęcił gromnice, a o 16.00 poświęcił świece dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. 10 lutego rozpoczęło się ekspiacyjne nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Wielkim Postem. Przez kolejne trzy niedziele od Mszy św. o 7.30 do 16.00 trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez grupy parafialne i młodzież szkolną według ustalonego porządku. 11 lutego w ramach Światowego Dnia Chorych o godz. 10.30 odprawiona została Msza św. w intencji chorych z naszej parafii, połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Przed Mszą św. była okazja do spowiedzi. Również w tym dniu został zorganizowany przez wolontariat szkolny pod opieką p. Marii Mirońskiej wyjazd do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dla chętnych osób z parafii. Z końcem lutego p. Antoni Dziedzic zrezygnował z funkcji kościelnego i ks. Proboszcz rozpoczął poszukiwania nowego kandydata na to stanowisko.

6 marca przypadł w tym roku Popielec, rozpoczynający okres Wielkiego Postu. Obrzęd posypania głów popiołem odbył się na wszystkich Mszach św. Nabożeństwa wielkopostne odbywały się w terminach ustalonych w poprzednich latach. W nocy z 17 na 18 marca nasza parafia prowadziła całonocną adorację Jezusa Eucharystycznego w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Łagiewnikach. To czuwanie modlitewne ma już swoją długą tradycję, trwa od 5 kwietnia 2005 r. Wyjazd na pierwszą część modlitwy od 19.00 do 24.00 był zorganizowany przez parafię, od północy do 6.00 parafianie udawali się do Łagiewnik indywidualnie.

W ramach pracy charytatywnej we wszystkich sklepach została zorganizowania zbiórka darów dla osób samotnych i potrzebujących. Z zebranych produktów wolontariusze ze szkoły pod opieką p. Marii Mirońskiej i p. Lidii Nalepy przygotowali 8 paczek i dostarczyli osobom objętym pomocą. Na cele charytatywne przekazany został także dochód ze sprzedaży baranków na stół wielkanocny, przygotowanych przez „Caritas”.

31 marca rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Sylwester ……….., pallotyn. Głosił nauki dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz nauki stanowe. Również w tym dniu odbyła się zbiórka pieniędzy do puszek na potrzeby Hospicjum św. Łazarza w Krakowie w ramach akcji „Pola Nadziei”. Zbiórkę przeprowadzili wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Polance. 2 kwietnia przez cały dzień trwała spowiedź wielkopostna, przed południem spowiadało dwóch księży, od 14.00 pięciu. 3 kwietnia rekolekcje zakończyły się specjalnym błogosławieństwem dla uczestników.

14 kwietnia weszliśmy w okres bezpośredniego przygotowania do świąt. W Niedzielę Palmową na wszystkich Mszach św. odbyło się poświęcenie przyniesionych palm, a o 10.30 tradycyjna procesja z palmami wokół kościoła. Po Mszy św. zgłoszone palmy wzięły udział w konkursie na najwyższą i najładniejszą.

W Wielkim Tygodniu służbę w parafii rozpoczął nowy kościelny, p. Zbigniew Wielocha. Była to wydatna pomoc w tym niezwykle bogatym liturgicznie czasie. 16 kwietnia w Wielki Wtorek ks. Proboszcz odwiedził chorych przed świętami z posługą duszpasterską. 18 kwietnia rozpoczęło się Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek obchodziliśmy pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej odbyło się przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja do 22.00. W Wielki Piątek od rana kontynuowana była adoracja w Ciemnicy, o 15.00 odprawiona została koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa, a o 18.00 rozpoczęła się liturgia Wielkiego Piątku, zakończona przeniesieniem Pana Jezusa do Grobu Pańskiego. Po odśpiewaniu 3 części Gorzkich Żali dalsza adoracja trwała do 22.30. W Wielką Sobotę od rana trwało poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny oraz adoracja Pana Jezusa w Grobie i adoracja krzyża. O 18.00 rozpoczęła się liturgia Wigilii Paschalnej, zwieńczona procesją i Mszą św. rezurekcyjną. 21 kwietnia świętowaliśmy uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

W maju trwały przygotowania do dwóch ważnych wydarzeń – I Komunii św. oraz bierzmowania. 3 maja w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Mszy św. o godz. 16.00 odbyło się poświęcenie modlitewników dla kandydatów do bierzmowania i ostatnie spotkania przygotowujące do tego sakramentu. 19 maja o godz. 10.00 dzieci z kl. III, przygotowywane przez katechetę p. Roberta Śmietanę, po raz pierwszy przystąpiły do Stołu Pańskiego. Dzień wcześniej o 7.30 ks. Proboszcz poświęcił stroje komunijne, odbyło się uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a następnie dzieci po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu pokuty. We wszystkie dni kolejnego tygodnia dzieci w strojach komunijnych uczestniczyły w Mszach św. i nabożeństwach majowych. Odbyły także wraz z opiekunami pielgrzymkę do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i do Lanckorony. 26 maja na Mszy św. o godz. 10.30 obchodziliśmy rocznicę I Komunii św. uczniów z kl. IV. Natomiast do sakramentu bierzmowania przystąpiła młodzież z naszej parafii w kościele parafialnym Narodzenia NMP w Myślenicach 23 maja o godz. 18.00. Wspólnym darem ołtarza od młodzieży bierzmowanej i dzieci komunijnych była ofiara pieniężna na potrzeby naszego kościoła.

20 czerwca przypadła w tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Uroczysta suma zakończona procesją do 4 ołtarzy rozpoczęła się o godz. 10.30. Ołtarze przygotowali strażacy OSP, Służba Liturgiczna i rodzice dzieci pierwszokomunijnych, Duszpasterska Rada Parafialna oraz Róże różańcowe.

Niedługo po tym święcie, bo 23 czerwca, obchodziliśmy odpust ku czci Patrona, św. Jana Chrzciciela. Główną uroczystością była suma odpustowa, odprawiona o godz. 11.30. Po Mszy św. wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem, przy licznym udziale wiernych. Asystę procesyjną – jak i w Boże Ciało – stanowili strażacy ze sztandarem, Liturgiczna Służba Ołtarza, dzieci w strojach komunijnych, dzieci sypiące kwiatki. Na zakończenie odśpiewany został hymn „Ciebie Boga wychwalamy”.

7 lipca przybył do naszej parafii ks. wikary razem z przewodniczącym Duszpasterskiej Rady Parafialnej z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Bodzanowie. Przedstawili postępy prac przy budowie kościoła i zbierali tacę z przeznaczeniem na jego wykończenie. 25 i 28 lipca po Mszach św. ks. Proboszcz poświęcił samochody. Ofiary złożone przy tej okazji zostały przeznaczone na rzecz stowarzyszenia MIVA Polska, które pomaga misjonarzom w zdobyciu środków transportu.

Jak co roku 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP odbyła się Msza św. dziękczynna za plony. Wieniec dożynkowy i chleb z tegorocznych zbiorów przynieśli do kościoła przedstawiciele wsi na Mszę św. o 7.30. Na wszystkich Mszach św. w tym dniu odbyło sie poświęcenie bukietów złożonych ze zbóż, kwiatów, roślin polnych, ziół leczniczych.

2 września o godz. 8.00 ks. Proboszcz odprawił Mszę św. na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego. To także symboliczny początek przygotowań kolejnych roczników do sakramentu I Komunii św. i bierzmowania. 8 września w święto Narodzenia NMP, zwane w Polsce świętem Matki Bożej Siewnej, podczas Mszy św. poświęcone zostało ziarno do siewu. 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego nasza parafia włączyła się w ogólnopolską akcję „Polska Pod Krzyżem”. O godz. 18.00 odprawiona została Msza św. a po niej nabożeństwo różańcowe w intencji obrony Krzyża i wartości chrześcijańskich. Od 16 do 18 września trwało Triduum poświęcone postaci św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży i jednego z patronów Polski. W tych dniach do uczestnictwa w Mszach św. szczególnie zaproszona była młodzież przygotowująca się do bierzmowania. 29 września dla uczniów kl. III ks. Proboszcz poświęcił różańce i zachęcił do częstego z nich korzystania, zwłaszcza w zbliżającym się październiku.

Październikowe nabożeństwa różańcowe prowadzone były m.in. przez poszczególne klasy szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli religii oraz przez Róże różańcowe. 13 października w całej Polsce i w środowiskach polonijnych na świecie obchodzony był Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”, nawiązującym do tytułu przedostatniej książki Jana Pawła II. Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku prowadzona była przy tej okazji zbiórka do puszek na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Od uroczystości Wszystkich Świętych 1 listopada rozpoczął się miesiąc poświęcony zmarłym. O godz. 14.15 na cmentarzu w Polance ruszyła procesja z różańcem, o 15.00 odprawiona została Msza św. w kaplicy cmentarnej. Modlitwa trwała w Dzień Zaduszny , a potem przez cały listopad przed Mszą św. ks. Proboszcz odmawiał różaniec w intencji zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych.

W tym czasie ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski zarządził, aby od początku listopada aż do końca roku 2020 we wszystkich kościołach i kaplicach publicznych Archidiecezji Krakowskiej trwał swoisty „maraton modlitewny” w intencji Kościoła i Ojczyzny. Wybór dat jest nieprzypadkowy – w 2019 r. obchodzimy 40 rocznicę I pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, a w 2020 r. 100 rocznicę urodzin naszego wielkiego Rodaka. Zaleconą formą modlitwy jest cicha adoracja Najświętszego Sakramentu, na koniec której należy odmówić jedną dziesiątkę różańca i litanię do św. Jana Pawła II. W naszej parafii taką modlitwę rozpoczęto 1 listopada i będzie ona kontynuowana we wszystkie niedziele o godz. 15.30.

10 listopada odbyła się zbiórka do puszek w ramach wsparcia akcji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. W tym roku zbierane fundusze trafią do Sudanu Południowego, najmłodszego państwa świata, spustoszonego wojną domową, głodem i prześladowaniem na tle religijnym. 24 listopada uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zakończył się rok liturgiczny. Jak co roku przy tej okazji odnowiony został Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi, co nastąpiło podczas nabożeństwa po Mszy św. o 10.30.

1 grudnia rozpoczął się Adwent. Ks. Proboszcz zachęcił wszystkich do udziału w Roratach, które były odprawiane w dni powszednie o 18.00 a w niedziele o 7.30. Dzieci zaprosił, aby przychodziły z lampionami i dobrymi uczynkami, wypisanymi na karteczkach w kształcie serduszek. Każdego dnia karteczki brały udział w losowaniu, a wybrane dziecko zabierało na jedną dobę do domu figurkę Matki Bożej, która w taki sposób „wędrowała” po parafii. W tę niedzielę rozpoczął się także nowy trzyletni program duszpasterski „Eucharystia daje życie”. Pierwszy rok będziemy obchodzić pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”.

8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP odbyło się poświęcenie medalików dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. To dla nich kolejny etap na drodze do sakramentu pokuty i Eucharystii. Jak co roku, w sklepach u p. Łapów, Pasternaków i Opydów stanęły kosze na dary, a z zebranych produktów zespół charytatywny, którym kieruje p. Wiesława Łapa, sporządził i dostarczył potrzebującym 8 paczek. Pan kościelny rozprowadzał świece wigilijne, przygotowane przez „Caritas”. 19 grudnia ks. Proboszcz odwiedził chorych przed Bożym Narodzeniem. Tego samego dnia o 16.00 w strażnicy OSP odbyło się spotkanie wigilijne dla osób samotnych, zorganizowane z inicjatywy pani pedagog Anity Szybut oraz grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Polance. Spotkało się ono z ciepłym przyjęciem i dostarczyło dużo radości przybyłym gościom. 21 grudnia od 14.00 do 18.00 trwała spowiedź parafialna, w konfesjonałach posługę pełniło 4 księży. 24 grudnia przed południem do naszego kościoła dotarło „światełko betlejemskie”, przyniesione przez harcerzy z Hufca Myślenice.

W ostatnich dniach przed świętami ustawiono i przybrano choinki oraz rozstawiono szopkę. W świątecznie udekorowanym kościele w Wigilię o północy rozległy się tony kolędy „Wśród nocnej ciszy” i rozpoczęliśmy świętowanie Bożego Narodzenia. W drugi dzień świąt we wszystkich kościołach naszej archidiecezji odbyła się zbiórka do puszek z przeznaczeniem na pomoc dzieciom – sierotom z Syrii, z miasta Homs, nad którymi pieczę sprawuje tamtejszy biskup grecko – katolicki. Aby pomóc przetrwać zimę grupie blisko 600 dzieci, po tej zbiórce Archidiecezja Krakowska przekazała 1 mln złotych wparcia. W świątecznym czasie schola przygotowała i zaprezentowała koncert kolęd i pastorałek i zaprosiła do wspólnego kolędowania przy Żłóbku.

27 grudnia ks. Proboszcz rozpoczął wizytę duszpasterską – kolędę. Zakończył ją 23 stycznia. 31 grudnia pożegnaliśmy odchodzący rok, dziękując Panu Bogu za wszystkie doznane łaski. O 16.00 odbyły się uroczyste nieszpory z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, a po nich Msza św., w czasie której modliliśmy się o Boże błogosławieństwo i opieką Matki Bożej w nowym roku.

Kończący się rok 2019 to kolejny rok nieprzerwanej pracy duszpasterskiej naszej parafii. Działały wszystkie wcześniej powstałe grupy modlitewne – Róże różańcowe MB Królowej Polski, MB Nieustającej Pomocy, MB Dobrej Rady i św. Jana Chrzciciela, dwie Róże rodziców modlących się za dzieci, których animatorkami są panie Lidia Nalepa (Róża św. Rity) i Małgorzata Żądło (Róża św. Moniki) oraz grupa modlitewna prowadząca co miesiąc różaniec w intencji trwałości małżeństw i świętości rodzin, której moderatorką jest p. Lidia Nalepa. Odbywały się wszystkie nabożeństwa wyznaczone rytmem roku liturgicznego. W poszczególnych miesiącach trwały nabożeństwa eucharystyczne w pierwsze czwartki i piątki miesiąca, powiązane z możliwością spowiedzi, a w pierwsze soboty nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP i odwiedziny u chorych z posługą sakramentalną oraz nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w czwarty piątek miesiąca. Działała schola młodzieżowa pod kierunkiem Mikołaja Mentla, posługę organisty pełnił Tomasz Ziółkowski a kościelnego Zbigniew Wielocha. P. Lucyna Paluszek – Cichoń, nasza parafianka zaangażowana od lat w pracę zespołu „Caritas” Betania w Myślenicach, dostarczała chorym materiały duszpasterskie.