2008

Ze względu na kłopoty zdrowotne księdza Proboszcza, jego pobyt w szpitalu i na turnusie rehabilitacyjnym w Zatorze, do końca kwietnia praca parafii toczyła się mniej rytmicznie. W tym okresie wspomagali nas księża z Myślenic.

6 lutego od posypania głów popiołem rozpoczęliśmy Wielki Post. Droga Krzyżowa odprawiana była w piątki o 16.00 dla dzieci i o 17.00 dla dorosłych oraz w niedziele po Mszy św. o 10.30. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym były w niedziele o 17.00. W dniach od 6 do 8 marca o. Bogdan Dyl, sercanin, przeprowadził rekolekcje parafialne. Duszpasterska Rada Parafialna zadbała o zaprojektowanie i zbudowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego, a Triduum Paschalne, odprawiane pierwszy raz w tej parafii, poprowadził ks. Marian Pietraszko, wikary z Myślenic. Grupa charytatywna przygotowała też paczki żywnościowe dla rodzin wielodzietnych i osób potrzebujących. Pracami grupy kierowała p. Maria Żądło.

27 marca grupa 22 uczniów III klasy gimnazjum przystąpiła do sakramentu bierzmowania w parafii Narodzenia NMP w Myślenicach. Jako dar ołtarza bierzmowani wspólnie z dziećmi przystępującymi do I Komunii świętej przekazali parafii figurę Pana Jezusa do Grobu Pańskiego.

11 kwietnia na cmentarzu na Grębałowie w Nowej Hucie odbył się pogrzeb mamy księdza Proboszcza. Mszę św. pogrzebową w parafii w Czyżynach odprawił ks. Biskup Jan Zając. W uroczystościach uczestniczyła liczna grupa parafian z Polanki.

Od 1 maja ksiądz Proboszcz powrócił do swoich obowiązków. 18 maja odbyła się uroczystość I Komunii św. Do sakramentu przystąpiło 16 dzieci z kl. II. Przygotowanie do tej uroczystej chwili trwało cały rok szkolny, dzieci przygotowała katechetka p. Edyta Klęk – Hajdas, wspierana przez wychowawczynię p. Lidię Nalepę. Rodzice zadbali o wystrój kościoła. Sama uroczystość poprzedzona była nabożeństwem pokutnym w piątek, 16 maja i sakramentem pojednania w sobotę 17 maja. Przez cały następny tydzień dzieci w strojach komunijnych uczestniczyły w „białym tygodniu”. W duchu dziękczynienia po Komunii św. dzieci wraz z opiekunami i nauczycielami odbyły pielgrzymkę do Kalwarii i Wadowic. 25 maja ks. Proboszcz odprawił Mszę św. w rocznicę I Komunii św. dla dzieci z kl. III.

22 maja przypadła uroczystość Bożego Ciała. Po Mszy św. o godz. 10.30 rozpoczęła się procesja eucharystyczna do 4 ołtarzy umieszczonych wokół kościoła. Ołtarze przygotowali: strażacy z OSP Polanka, rodzice dzieci komunijnych, schola oraz Róże różańcowe kobiet i mężczyzn. Procesje trwały przez całą oktawę, a na jej zakończenie odbył się obrzęd poświęcenia wianków.

8 czerwca w całej Polsce miała miejsce zbiórka do puszek z przeznaczeniem na świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie, wotum wdzięczności narodu. Zbiórkę taką przeprowadzono też w naszej parafii.

22 czerwca odbył się odpust parafialny ku czci św. Jana Chrzciciela. Sumę odpustową odprawił i kazanie wygłosił ks. Prałat Jan Nowak. Po Mszy św. rozpoczęła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Liczną asystę stanowili ministranci, lektorzy, dzieci komunijne i dziewczynki sypiące kwiatki, a młodzież niosła feretrony. Na zakończenie uroczystości odśpiewany został hymn „Ciebie Boga wychwalamy”.

Po opuszczeniu przez dzieci szkolne pomieszczeń parafii rozpoczął się remont w domu parafialnym i wokół kościoła. W pierwszym etapie objął on malowanie sal, położenie paneli podłogowych, naprawę kostki brukowej i położenie krawężników. Remont wykonała firma budowlana p. Krzysztofa Kozaka. Ofiarodawcy przekazali także zestaw wazonów na kwiaty i serwis obiadowy na plebanię. W kolejnych miesiącach wymienione zostały okna w sali parafialnej, przygotowany magazyn na sprzęt liturgiczny, dokonano też wymiany żarówek oraz głowic, zaworów i termostatów w grzejnikach. Zlecone zostało także wykonanie projektu chrzcielnicy, której brakowało w kościele. Zakupiono również meble i naczynia na plebanię, a grupa pań ofiarowała karnisze, firanki i zasłony do sali parafialnej. Ostatnim etapem były prace w zakrystii i kancelarii – wymiana okien i drzwi, malowanie, wymiana grzejnika, położenie płytek podłogowych i montaż nowych lamp. Zakonserwowano także i pomalowano drzwi wejściowe do kościoła.

25 lipca ksiądz Proboszcz odprawił Mszę św. w intencji kierowców i poświęcił samochody. 15 sierpnia na każdej Mszy św. odbyło się święcenie kwiatów i ziół, a 26 sierpnia odnowiliśmy Akt zawierzenia narodu polskiego Najświętszej Maryi Pannie.

31 sierpnia odbyła się w całej Archidiecezji Krakowskiej zbiórka do puszek na rzecz poszkodowanych przez nawałnice i trąby powietrzne w Polsce, powodzie na Ukrainie i wojnę w Gruzji. Zbiórkę zainicjował ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, nasi parafianie dołożyli swoją cegiełkę.

1 września Mszą św. rozpoczął się kolejny rok szkolny i katechetyczny. 7 września obchodziliśmy pierwsze dożynki parafialne. Na Mszę św. przedstawiciele wsi przynieśli do kościoła wieniec dożynkowy, chleb i owoce. Dziękowaliśmy za trud rolników i prosiliśmy o Boże błogosławieństwo dla ich pracy.

18 września ksiądz Proboszcz odprawił Mszę św. dla młodzieży w święto jej patrona, św. Stanisława Kostki, a 2 października Mszę św. dla dzieci i rodziców ze specjalnym błogosławieństwem dzieci, z racji święta Aniołów Stróżów. W październiku szczególnie wspominaliśmy postać Ojca Św. Jana Pawła II – 12 października obchodzony był Dzień Papieski i odbyła się zbiórka pieniędzy na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, czyli stypendia dla zdolnej, a niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. 16 października przypadła 30 rocznica wyboru ks. Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym dniu we wszystkich kościołach w całej Polsce zabiły dzwony.

W drugiej połowie października odbyła się pielgrzymka parafialna do Lichenia. Po drodze pielgrzymi zatrzymali się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Organizatorką wyjazdu była p. Lidia Nalepa, a opieką duszpasterską otoczył pielgrzymów ks. Marian Pietraszko z Myślenic.

Przez cały listopad przed Mszą św. odmawiany był różaniec za zmarłych. 9 listopada dokonano wyboru Duszpasterskiej Rady Parafialnej. Miało to miejsce w obecności wielu mieszkańców wsi, podczas zebrania wiejskiego. Rada Parafialna wspólnie z księdzem Proboszczem i strażakami ustaliła, że w trzecią niedzielę listopada przedstawiciele przejdą po domach i będą zbierać pieniądze na potrzeby kościoła, głównie na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem chrzcielnicy, zakupem organów i wyposażenia do kancelarii parafialnej.

11 listopada o 18.00 odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny z racji Święta Niepodległości. 16 listopada klerycy z Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Krakowie odwiedzili naszą parafię w ramach niedzieli powołań. Na Mszach św. opowiedzieli o kształtowaniu się ich powołania, a ponadto odbyli spotkania z dziećmi i młodzieżą.

23 listopada zakończyliśmy rok kościelny uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata. W tym dniu po Mszy św. o 10.30 trwała modlitwa przed Najświętszym Sakramentem i Akt poświęcenia rodziny ludzkiej Jezusowi Chrystusowi Królowi w podziękowaniu za wszystkie dobrodziejstwa.

30 listopada rozpoczął się Adwent i przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Ksiądz Proboszcz zaprosił na Roraty dzieci z lampionami, ogłosił także konkurs na najpiękniejszy lampion. 8 grudnia obchodziliśmy pierwszą rocznicę erygowania parafii. 14 grudnia zostały poświęcone nowe organy, które zostały zamontowane na chórze, na specjalnie wykonanym podeście. Od 16 grudnia rozpoczęła się nowenna do Dzieciątka Jezus, a 18 grudnia przez całe popołudnie trwała spowiedź parafialna, posługę w konfesjonale pełniło 4 księży. Odbyła się także dodatkowa wizyta z Panem Jezusem w domu chorych. Przed świętami do wszystkich domów trafiły życzenia od księdza Proboszcza, a harcerze z Myślenic przynieśli do kościoła „światełko betlejemskie”. Każdy mógł od niego zapalić świecę i zanieść do swojej rodziny. Do rodzin i osób samotnych potrzebujących wsparcia grupa charytatywna dostarczyła paczki, przygotowane przez Kongregację Kupiecką z Myślenic. Przedstawiciele Rady Parafialnej i wolontariusze przygotowali i ustawili w kościele szopkę betlejemską. Pasterka o północy byłą sygnałem do rozpoczęcia świętowania Bożego Narodzenia.

29 grudnia ksiądz Proboszcz rozpoczął wizytę duszpasterską, którą zakończył w ostatnich dniach stycznia 2009 roku. 31 grudnia uroczystymi nieszporami i modlitwą przed Najświętszym Sakramentem dziękowaliśmy Bogu za kolejny rok.

W roku 2008 nadal trwała modlitwa w Różach różańcowych – trzech Rożach kobiet i jednej mężczyzn. Odbywały się wszystkie tradycyjne nabożeństwa – majowe, czerwcowe i różańcowe. Utrwalił się zwyczaj, że w pierwszą sobotę miesiąca o 7.00 ks. Proboszcz odprawiał Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP, po niej było wystawienie Najświętszego Sakramentu, litania do Matki Bożej i inne modlitwy, a potem wyjazd do chorych. Wsparcie dla chorych z parafii świadczyła też myślenicka „Betania” za pośrednictwem p. Lucyny Paluszek – Cichoń, naszej parafianki zaangażowanej w to dzieło od kilku lat. Przynosiła ona chorym lekturę i pisemko „Duszpasterstwo chorych”. W pierwsze czwartki i piątki miesiąca była okazja do spowiedzi, a po Mszach św. odprawiane było nabożeństwo eucharystyczne z litanią do Serca Pana Jezusa. Schola pracowała pod kierownictwem Dawida Cichonia przy wsparciu p. organisty Tomasza Ziółkowskiego. Obowiązki kościelnego wykonywał p. Stanisław Batko.